Telefon Numaramız: (216) 456 36 06

Yeni Şehir Mahallesi Barajyolu Caddesi Mevlana Sokak No:22 Ataşehir Haritada Göster

Hakkımızda > Anestezi

- Anestezi nedir:
Anestezi, hayvanın çeşitli ilaçlar yardımı ile ağrı duyusunun ortadan kaldırma işlemidir. Anestezi hayvanın ağrısız ve rahat bir şekilde operasyon olmasını ve vet. hekimin konforlu bir operasyon yapmasını sağlar. Anesteziyi vet. hekimin yapması gerekmektedir.


- Anestezi öncesi değerlendirme ve yapılan testler:
Hastayla tanışan veteriner hekim hastanın genel sağlık durumu hakkında bilgi alır. Hastanın sağlık durumu, yaşı, ırkı, cinsi, daha önceden geçirmiş olduğu operasyonlar, her hangi bir ilaç alerjisi olup olmadığı hakkında bilgi alınıp mevcut riskler minimize edilir.
Anestezi değerlendirmesinde, akciğer filmi, tam kan sayımı, karaciğer ve böbrek fonksiyonel testleri temelinde oluşur ve veteriner hekim başka testler de isteyebilir. Örneğin; kansızlığı olan bir köpek veya astımı olan bir kedi bu gibi testlerle anlaşılabilir. Anestezik ilaçların böbrek ve karaciğere yan etkileri olur, anestezi öncesi bu organların durumlarının bilinmesi de çok önemlidir.

- Anestezi yöntemleri nelerdir?
Bu yöntemler; genel anestezi, spinal anestezi, lokal anestezi, epidural anestezisidir.
Genel anestezi: Geçici bilinç kaybı ile duyu fonksiyonlarının ortadan kaldırılmasıdır.
Epidural ve spinal anestezi: Bel bölgesinde omurilik sinirlerinin geçtiği kanala anestezik maddeler verilerek yapılır.
Lokal anestezi: Lokal anestezi, özellikle küçük alanlarda yapılan cerrahi girişimlerde tercih edilir. Burada sadece girişim yapılacak bölge uyuşturulur, hastanın bilinci yerindedir. Lokal anestetik madde bir enjektör yardımıyla cerrahi yapılacak alanın çevresine enjekte edilir ve buradaki sinir alanları uyuşturulur. Buna “infiltrasyon anestezisi” de denilir.

- Anestezi yöntemi nasıl seçilir:
Anestezi yöntemi veteriner hekim tarafından; hayvanın genel sağlık durumu, hastalıkları ve ameliyat yeri göz önünde bulundurularak belirlenir. Ameliyat öncesi anestezi yöntemi belirlendikten sonra hayvan sahibi bu konuda bilgilendirilmeli ve olası riskler hayvan sahibine anlatılmalıdır.