Telefon Numaramız: (216) 456 36 06

Yeni Şehir Mahallesi Barajyolu Caddesi Mevlana Sokak No:22 Ataşehir Haritada Göster

Kediler Hakkında > Davranış Özellikleri

- Davranış Özellikleri:

Evcil hayvan ile sahibi arasındaki bağ çok kuvvetlidir.
Evcil bir hayvana sahip olmak büyük bir sorumluluk gerektirir, hayvanınızın tüm ihtiyaçları size bağlıdır. Onun bakımı, iyi beslenmesi, düzenli egzersizleri yanı sıra zihinsel aktivite
gibi bir çok ihtiyacını sağlamalısınız. 
 
Tek başına kelimelerle eğitim çoğu zaman işe yaramaz. Kediler beden dilini  iyi anlarlar, beden dili ile birlikte kelimelerle eğitim çok daha fazla işe yarar. Kedi ile iyi bir iletişim onların beden dilini iyi anlama ve onlarla konuşmak için de vücut dilini öğrenmelisiniz.


Kediler eğitilebilir mi?
Köpekler kedilerden daha rahat eğitilebilirler çünkü köpekler sahiplerine daha yakındırlar. Diğer taraftan kediler kendi isteklerine göre hareket ederler. Kedilerin eğitiminin püf noktasıda onlardan yapmanızı istediğiniz eylemin sonrasında vereceğiniz güzel bir ödüldür. Yapmasını istemediğiniz davranışları sergilemesi kediler için nahoş bir durum olabilir. Onları cezalandırmak netice vermez. Hatta siz onları görmediğiniz zaman da bu davranışı sergilemeye devam ederler. Bazı kediler dikkat çekmek için yaramazlık yaparlar çünkü yaramazlık yaptığında sizin onunla ilgileneceğinizi bilirler. Ve bu ilgi kedinizi istemediğiniz davranışları yapmaya devam etmesi konusunda teşvik eder.

Kedimi kum kabını kullanması için nasıl eğitirim?
Kedi doğası gereği çok temizdir ve kum kabına alışması çoğunlukla kolaydır. Kedinizi besledikten sonra ya da uyandıktan sonra kedi yavrunuzu kum kabına doğru götürün. Kediniz kutuya gelince ilgisini çekmek için kumunu kazın. Böylelikle nasıl yapılacağı konusunda bir fikir edinmiş olur. Eğer tuvalet kabınızı sürekli temiz tutarsınız, doğası gereği çok temiz olan kediler, tuvaletini yapacağı en iyi yer olarak temiz tuttuğunuz kum kabını seçecektir. Eğer siz kedinizi kum kabını kullanmasından memnunsanız bunu belli etmeniz hareketin devamlılığı için önemlidir.

Kedimi avlanmasından nasıl uzak tutarım?
Birçok kedi sahibi hayvanlarının aslında acımasız bir avcı olduğu gerçeğine alışamaz. Özellikle avını evine getirmekte ısrarcı olan kediyle yaşamak daha zordur. Avlanma içgüdüsü kedilerde çok güçlüdür ve beslenmiş olsa bile avını kovalamaya ve yakalamaya devam ederler. Yavru kediler içgüdüsel olarak oyun esnasında bile avlanma davranışlarını belli ederler ve bu yaşı ilerledikçe buna avlanma taktikleri katarak bolca egzersizle ilerletirler. Kedinizi kapalı bir ortamda tutmadığınız müddetçe avlanmasını durduramazsınız. Boynuna zilli tasma takmak yakalamaya çalıştığı hayvanların sesi duymasıyla kaçıracağından böylelikle avladığı hayvan sayısı da azalacaktır.

Kedim mobilyalarımı neden tırmalıyor?
Vahşi yaşamda pençeler kedilerin silahıdır. Pençelerini avlanmak, kavga etmek ve tırmanmak için kullanırlar. Bu nedenle onlar için tırnaklarını keskin ve iyi durumda tutmak oldukça önemlidir. Kedinizin tırnaklarının eski katmanlarından kurtulması açısından tırmalamak iyi bir yöntemdir. Kedilerin mobilyaları tırmalamasının sebebi de onları keskin tutmak içgüdüsüdür. Ancak siz bu harekete engel olmak istiyorsanız, yaptığı davranıştan hoşnut olmadığınızı, davranışını kabul etmediğinizi onlara sesinizi yükselterek yapmamasını söyleyip, kızabilirisiniz. Bunun yerine kedinize sizin için nereyi tırmalaması uygunsa orayı gösterip ya da tırmalama tahtasına yönlendirerek de durumu çözüme kavuşturabilirsiniz. Kediler ayrıca işaretlemek ve mülkün kendisine ait olduğunu göstermek adına da tırmalarlar. Eğer kediniz bu davranışta ısrarcı olursa veteriner hekiminizden bu konuda en uygun çözüm yolu için yardım isteyiniz.