Telefon Numaramız: (216) 456 36 06

Yeni Şehir Mahallesi Barajyolu Caddesi Mevlana Sokak No:22 Ataşehir Haritada Göster

Kediler Hakkında > Kısırlaştırma

- Kısırlaştırma:

Kediler ortalama 7 aylıktan sonra kızgınlık dediğimiz cinsel belirtiler göstermeye başlarlar. Dişi kediler mevsime bağlı çok sayıda kızgınlık geçirebilir. Erkek kediler ise senenin her döneminde kızgınlık geçirirler. Kısırlaştırılmamış bi kedi ile ev içerisinde yaşamanın zorlukları vardır. Dişi kediler kızgınlık döneminde normalden fazla ve yüksek sesle miyavlamanın yanı sıra evden dışarı çıkma isteği vardır. Erkek kedilerin
ise yüksek sesle miyavlamanın yanı sıra normalden daha fazla kokan bir idrar kokusu ve ev içerisinde çeşitli bölgelere idrarını bırakabilirler.
Kedileri kısırlaştırmanın bir çok hastalığa karşı koruyucu etkisi olduğu
gibi, yan etkileride vardır mesela obezite gibi. Kedinizi kısırlaştırmak istiyorsanız yada bu konu hakkında bilgi almak istiyorsanız çeverinizde bulunan veteriner hekimlerden rahatlıkla detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz.

Kısırlaştırma neleri içerir ?
Erkek ve dişi kedilerde kısırlaştırma genel anestezi ile olur. Operasyon olmadan bir gece önce kediler aç bırakılmalıdır. Bu anesteziden doğabilecek problemleri azaltır. Erkek kedilerin kısırlaştırılması dişilere göre çok daha basit ve risksizdir. Fakat kısırlaştırma operasyonu hemen hemen her veteriner yüzlerce kez yapmış ve deneyimi vardır.Operasyondan sonra kediler en az bir gün veteriner kontrolünde olmalıdırlar.

Kısırlaştırmanın faydaları nelerdir ?
Dişi kedilerde : İstenmeyen gebelikler engellenmiş olur, ileriki yaşlarda yaşayabileceği rahim iltihabı (pyometra) engellenmiş olur, yalancı gebeliklerin önüne geçilir. Erken yaşta kısırlaştırma meme kanserlerinin önüne geçmesinde çok etkili bir yoldur.

Erkek kedilerde : Kediler olgunluğa ulaştığında antisosyal davranışlar gösterebilir. Bu agresiflik ve cinsel davranış biçimi şeklinde olabilir. Kedilerin operasyon bölgelerini yalamasını önlemek gerekir. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda mutlaka veterineriniz ile irtibata geçiniz.

Kedim kısırlaştırıldıktan sonra kilo alırmı ?
Kısırlaştırma kedinin cinsel davranışlarının ortadan kaldırılması işlemidir. Kedinizin yaşam tarzı üzerinde etkisi olmaz. Kediler ksırlaştırıldıktan sonra daha şefkatli olurlar ve cinsel hormonların etkisiyle artan hareketliliği biraz kısıtlanır, hareketsizlik durumunda günlük kalori alımını da düşürmemiz gerekir. Kısırlaşan kediler kısırlaştırılmadan önceki gibi beslenir ve yeterli egzersiz yapmazsa kilo alabilirler. Veterinerinizle konuşup uygun bir mama programı ile bu sorunu rahatlıkla aşarsınız.

Kısırlaştırma operasyonu pahalı mıdır ?
Farklı veterinerler kısırlaştırma için farklı fiyatlar verecektir. Bunun nedenleri uygulama yeri, tesisin kalitesi , kediye bakılacak testlerden ileri gelmektedir. Veterinerinizle konuşarak fiyat farkına neden olan etmenleri öğrenebilirsiniz.

Kedimi ne zaman kısırlaştırmalıyım ?
Kediler 5 aydan sonra kısırlaştırılmaya başlanabilir. Fakat daha erken yaşta kısırlaştırmanın vücuduna hiçbir zararı yoktur ya da vücuduna zarar verdiği bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Dişi kediler kızgınlık zamanında kısırlaştırılmamalıdır. Kedinizi kısırlaştırmak için en uygun zamanı veterinerizle rahatlıkla belirleyebilirsiniz.

Kedimi kısırlaştırmak için geç mi kaldım ?
Kedilerde kısırlaştırma için üst yaş sınırı yoktur. Eğer yaşlı erkeklerde prostat hastalığı oluşmuşsa kısırlaştırılması hastalığın iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Kısırlaştırma tehlikeli midir ?
Tüm kısırlaştırma işlemleri genel anestezi gerektirir ve bu da bir miktar riskin olduğunu gösterir. Operasyon sonrasında ve nadir durumlarda bazı riskler olabilir. Veterinizle birlikte bu sorunlara karşı koyabilirsiniz.