Telefon Numaramız: (216) 456 36 06

Yeni Şehir Mahallesi Barajyolu Caddesi Mevlana Sokak No:22 Ataşehir Haritada Göster

Kediler Hakkında > Pireler

- Pireler:

Evcil hayvanınızda pire görmek sizi endişelendirebilir fakat petiniz için bu durum sürpriz değildir. Evcil hayvanların en sık görülen parazitlerinden biridir pireler ve hayatlarının bir aşamasında pireden etkilenirler. Pireler çok ciddi zararlar vermese de, şiddetli bir şekilde hayvanı rahatsız ederler. Düzenli bir tedavi ile petinize yerleşebilecek ve yerleşen pirelerden kurtulabilirsiniz. Pireler çeşitli hastalıkları bulaştırabilirler ve bu yüzden evcil hayvanınızın rutin sağlık kontrolünde önemli bir yer tutar.
 
Evcil hayvanınızı düzenli olarak bir veterinere götürmelisiniz. Burada rutin sağlık kontrolleri, aşılama, paraziter mücadele yapılarak ona ve size geçmesi olası (zoonoz) hastalıklardan korunmuş olursunuz.

Çevredeki Pire Kontrolü Nasıl Yapılır ?
Hayvanınızın en çok zaman geçirdiği ve uyuduğu alanlar önemlidir. Hayvanınızı sıcak su ile yıkamanız genç pireleri öldürebilir fakat yumurtalarına zarar vermez. Halılarınızı süpürgelerle temizlemenin pire kontrolüne faydası olur. Bazı ürünler pirelere ve pire larvalarına etkilidir bu ürünleri veterinerizden öğrenebilirsiniz. Hayvanınızın pire tedavisini yıl boyunca takip edip tekrarlamasınız böylelikle çevre pire kontrolünün büyük bir bölümünü halletmiş olursunuz.

Pirelerden Nasıl Kurtulabilirim ?
Başarılı bir pire kontrolü yaşadığınız çevreye ve pirelerden korunmak için yapılan ilaçların kalitesine bağlıdır. Pireleri öldürmek için tabletler vardır, ense damlaları, spreyleri , toz şeklinde pire önleyiciler, pire şampuanları kullanılabilir. Tüm bu ürünleri veterinerizden temin edebilirsiniz. Veterinerlerin kullandığı ürünler , petshop ve market ürünlerine göre çok daha kalitelidir. Veterinerize danışarak ilaç kullanınız.

Evcil Hayvanlarımda Pire Olduğunu Nasıl Anlarım ?
Beyaz bir A4 kağıdını biraz ıslatın. Ve daha sonra hayvanınızın hemen yanına koyun daha sonra tüylerini okşayın yada tarayın. Kağıda siyahımsı-kırmızımsı tuz tanesi büyüklüğünde parçalar dökülmüşse bunlar pirelerin dışkılarıdır.

Pireler Sadece Deri Problemimi Yaratırlar ?
Olgunlaşmamış pireler çevreden enfeksiyonları alırlar ve olgunlaşmamış tenyalarıda. Ve buda hayvanınızı tararken havada uçuşabilir ve kaza ile yutabilirsiniz. Böylelikle pirelerden size ve hayvanınıza tenya bulaşabilir. Ve bu tenyalar vücutta 60 cm. kadar büyüyebilir. Pire görülen hayvanlarda iç parazit tedaviside yapılmalıdır.

Pireler Hayvanıma Nasıl Zarar Verirler ?
Pireler en sık rastlanılan deri problemine yol açan canlılardır. Pire tükürüklerinde bulunan kimyasal maddelerin yardımı ile kanı emdiği sırada kanın pıhtılaşmasını durdurur ve bu kimyasal maddeler hayvanınızda alerjik reaksiyonları başlatır. Bazı hayvanlar bu alerjiden etkilenmeselerde şiddetli bir kaşıntı problemi çekerler. Etkilenen hayvanlar kedilerini yalar yada kaşırlar derilerinde kırmızı ufak yaralar oluşur. Bazen derilerinde kabuklu döküntüler oluşabilir. Pireler en çok yaz aylarında görülür ve alerjileride. Deri problemleri pireleri hayvanın üzerinden uzaklaştırsak bile devam edebilir. Veterinerinizden bilgi alarak bu problemi kolaylılkla aşabilirsiniz.

Pireler Nerelerde Yaşar ?
Yetişkin pireler hayvanınızın kürküne yumurtalarını bırakırlar. Herbir dişi pire her gün hayvanınızın kürküne onlarca pire yumurtlayabilir. Bir tuz boyutunda beyaz renkte olan pire yumurtaları hayvanınızın kürküne yapışmaz ve evin çeşitli bölümlerine düşerler. Birkaç zaman sonra bu yumurtalar halı gibi bölgelerde kurtçuk haline gelirler ve toz ve pislik ile beslenirler. Ve sonunda kurtçuklar yetişkin pirelere dönüşür, birkaç ay yetişkin haldehalılar arasında saklanabilirler fakat nihayetinde besin aramak için ortaya çıkarlar. İlk öncelikle kedi ve köpek ararlar fakat bulamayınca insanları tercih ederler. Merkezi ısıtmalı evler pirelerin yaşaması için ideal bir ortamı sağlar. Pireler 1 yılı aşkın yaşayabilirler ve bir pire hayvanınızın kanını 2-3 ay boyunca emebilir.

Pirelerden Kurtulmak Neden Zordur ?
Pireler kırımızımsı-kahverengi küçük böceklerdir. Sadece yetişkin pireler köpeğinizin vücudunda yaşar ve kan emerler. Ve tabikide evde yaşayabilirler.Pireleri hayvanınızın üstünde rahatlıkla görebilirsiniz ve bununla birlikte yüzlerce genç pireyide eğer şansızsanız sizede geçebilir.