Telefon Numaramız: (216) 456 36 06

Yeni Şehir Mahallesi Barajyolu Caddesi Mevlana Sokak No:22 Ataşehir Haritada Göster

Köpekler Hakkında > Davranış Özellikleri

- Davranış Özellikleri:

Evcil hayvan ile sahibi arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Evcil bir hayvana sahip olmak büyük bir sorumluluk gerektirir, hayvanınızın tüm ihtiyaçları size bağlıdır. Onun bakımı , iyi beslenmesi , düzenli egzersizleri yanı sıra zihinsel aktivite gibi bir çok ihtiyacını sağlamalısınız. 

Tek başına kelimelerle eğitim çoğu zaman işe yaramaz. Köpekler beden dilini çok iyi anlarlar, beden dili ile birlikte kelimelerle eğitim çok daha fazla işe yarar.Köpekle iyi bir iletişim onların beden dilini iyi anlama ve onlarla konuşmak içinde vücut dilini öğrenmelisiniz.

Temel eğitim nedir ?
Temel eğitim yavru köpeğin sizinle doğru bir iletişim kurması için çok önemlidir. Tüm eğitimlerde pozitif olunmalı, köpeğinizle çalışırken ödül mutlaka verilmelidir. Bu tür eğitimlerde ödüller köpeğinizin eğitimini hızlandırır. Bazı basit komutları köpeğinizle çalışarak rahatlıkla uygulayabilirsiniz.Örneğin gel, git, hayır, otur, kal gibi.

Ne zaman eğitime başlamalıyım ?
Eğer daha önce yavru bir köpek eğitmediyseniz, tavsiyemiz bir eğitmen yardımı almanızdır. Yavru köpekler çok hızlı öğrenirler ve evinize gelen bir yavru köpeğe evin kurallarını öğretmek de kolaylıkla olur. Eve yeni gelen köpek nerelere oturup oturmayacağını bilemez, sabırlı bir şekilde ona evin kurallarını öğretmeye başlayabilirsiniz. Yavrularınızı cezalandırmayın çünkü yaptığı yaramazlıklar doğal davranışlarıdır.

Eğitime nasıl başlamalıyım ?
Yavru köpekler çoğu zaman uzunca odaklanamazlar buda eğitimin sık tekrar yapılması anlamına gelir. Eğitim her zaman eğlenceli ve ödüllü olmalı bu yavru köpeğinizin çok hoşuna gidecektir.Yavru köpeğinize sadece olumlu hareketler yaptığında ödül vermeniz bu işin temel prensibidir.

Vücut dili ve el hareketleri onlara öğretilen kelimelerin akıllarında kalması için mutlaka eğitimde kullanılmalıdır. Temel eğitimin en kolay yolu elinizde tuttuğunuz bir ödülü göstererek ona yapmasını istediğiniz hareketi söylemeniz size çok yardımı olacaktır. Örneğin elinizdeki ödül bisküvisini burnuna yaklaştırarak ona otur komutunu vermeniz işe yarayacaktır. Bu hareketi birçok defa tekrarlamanız öğretileni unutmamasını sağlayacaktır.

Köpeğime ev içerisinde nasıl eğitim verebilirim ?
Ev eğitimi birçok köpek için çok önemlidir. Köpekler yattıkları yer ile tuvalet yaptıkları yeri ayırır. Ev içerisinde ona nerelere tuvalet yapması gerektiğini anlatmalıyız. Köpeğinize bir yatak edinin ve orada yatmasını sağlayın bu ilk adımda nerede uyuyacağını bilmeli. Yavru köpekler en az günde iki kere beslenmelidirler, beslenmede önemli olan düzenli yemek saatleri ve önüne konan mamanın 10dk içerisinde bitirilmesidir. Böylelikle yavru köpek yemek yedikten 10dk sonra tuvalet arayacaktır,daha önceden belirlediğimiz tuvalet alanına götürülür ve tuvaletini doğru yere yaptığında ödül verilir.Bu işlemin bir kaç defa tekrarlanması yeterli olacaktır. Tuvaletini yanlış bir yere yaptığında ceza vermek (vurmak, bağırmak) köpeğin kafasını karıştıracak ve bu eğitimde başa dönmeniz anlamına gelecektir.

Köpeğime başka neleri öğretebilirim ?
Köpeğin becerileri, sosyal becerileri tamamen sizin ona verdiğiniz eğitimle alakalıdır.Birçok davranış (elinizi ısırması, kıyafetleri ısırması) size sempatik gelebilir fakat ileriki yaşlarında bu hareketler iyi sonuçlar doğurmayabilir. Köpeğinizi yaşadığınız dünyaya adapte etmek istiyorsanız onu gittiğiniz her yere götürmeli ve orada nasıl davranması gerektiği konusunda yardımcı olmalısınız. Böylelikle aynı dünyayı paylaşırken ortak hareket etmiş olursunuz.