Telefon Numaramız: (216) 456 36 06

Yeni Şehir Mahallesi Barajyolu Caddesi Mevlana Sokak No:22 Ataşehir Haritada Göster

Köpekler Hakkında > İdrar Kaçırma

- İdrar Kaçırma:

İdrar kaçırma hem köpek hemde sahipleri için sıkıntı veren bir durumdur. Özellikle dişilerin kısa idrar yollarına sahip olması, anatomik farklılık nedeniyle dişilerde daha fazla görülmektedir. Bazı  köpeklerde diğerlerine göre idrar kaçırma farklılık gösterir özellikle kısırlaştırılan köpeklerde daha sık görülür.

İdrar kesesi nasıl çalışır ?
Böbrekler gelen kanı süzerler ve idrar olarak, idrar kesesine bir kanal vasıtası (üreter) ile akıtırlar.İdrar, idrar kesesinde depo edilir buradaki idrar dışarıya açılan kanal (üretra) ile atılır.Normal bir hayvan idrar kesesinde idrar kalabilir, bu durum üretranın sağlam ve sıkı oluşu ile ilgilidir. Üretra duvarı kaslı ve elastik bir yapıdadır böylelikle idrarı kaçırmaz. Ne yazık ki tüm dişi köpeklerde üretra duvarı bu özelliklerini koruyamaz (kandaki hormonal değişiklerden dolayı).

Dişi köpekler kısırlaştırıldıkları zaman kanında düşen östrojen seviyesi ile üretra duvarlarının zayıflaması sonucunda idrar kaçırırlar. İdrar kesesinin aşırı dolu olduğu durumlarda; İdrar kesesinin duvarları incelir bu durumlarda idrar kesesi boşaltılmalıdır. Böyle durumlarda idrar kesesi kasları basıncı azaltmak için gevşerler. Bu gibi durumlarda karın bölgesine şiddetli basınç veren hareketlerden uzak durun bu gibi durumlar idrar kesesinin yırtılmasına sebep olabilir.

İdrar kaçırmak ne demektir ?
Normal idrar çıkışının bozulduğu durumlara idrar kaçırma (Incontinence) denir.
İdrar kesesinin basıncının üretradan yüksek olduğu durumlarda kaslar gevşer ve idrar tutulamaz.

Köpeğim neden idrarını tutamıyor ?
Birçok sebep bu bozukluğa neden olabilir, bazı köpekler doğuştan idrar yollarında anormallikle doğabilir. Diğer sebepler ise sonradan gelişebilir, kısırlaştırılan dişiler idrar yollarında problemlerin gelişmesi açısından risk altındadır. Bu erkek köpekler içinde geçerlidir, idrar kaçırma genellikle prostat ile ilgilidir.

Bazı ırk ve tipteki köpekler idrar kaçırma problemlerine daha yatkındır. En sık görülen idrar kaçırma problemi üretra kaslarının yetersizliğidir (USMI). Bu problem sıklıkla dişi ve büyük ırk köpeklerde görülür ayrıca kuyruğu kesilen köpekler (ingiliz bulldog, rottweiler) görülür. USMI'li köpekler genellikle yatarken idrar kaçırırlar.

Diğer problemler ise boşaltım sisteminin (üriner sistem) herhangi bir yerinde oluşabilecek bir sorundan da olabilir. Veteriner hekiminizle diğer kontrol testleri yapılıp problem tespit edilebilir.

Köpeğimin idrar kaçırma probleminin olduğunu nasıl anlarım?
Köpeğinizin penisinden veya vaginasından idrar damlıyorsa, idrar yapılmış alanlara rastlıyorsanız ya da devamlı idrar çıkış deliğini yalıyorsa bir veterinerle randevu alınız. Köpek yatarken idrar kesesi üzerine basınç olduğu için idrar kaçırabilir ya da strese bağlı karın kaslarının kasılması sırasında.Kaçırılan idrar (sistit ve bazı kanser türlerinde), üreterlerdeki anormal değişimler ektopik üreterlerde enfektif görünümlü olabilir.

Bu problemi veterinerime nasıl açıklayacağım?

Bu problemin ne zaman başladığını bir yere not etmeniz ilk aşamada faydalı bir bilgi olacaktır.Genç hayvanlar genellikle doğmasal problemlerden dolayı (ektopik üreter) bu hastalığı yaşarlar.Bu konuda veterinerinizi uyarıp aldığınız notları açıklayın.Tüm vücut muayenesi idrar kaçırma problemini bulmaya yardımcı olacaktır. Veterineriniz idrar testi yapıp altta yatan sebepleri araştırabilir. Yapılacak kan testlerde bu problemin çözülmesinde yardımcı olacaktır.

Niçin diğer testlere ihtiyaç duyulur ?
Eğer köpeğiniz idrar kaçırıyorsa, veterineriniz buna neden olan anormalliği bulmak için bir dizi testlere ihtiyaç duyacaktır. Boşaltım sistemine odaklanmış bir röntgen üreterler ve idrar kesesinde oluşan anatomik problemin belirlenmesinde çok önemlidir. Ultrasound; ektopik üreter, idrar kesesi kanserleri, anatomik defekt ve idrar kesesi duvarlarının durumu hakkında bilgi verir.

İdrar kaçırma tedavi edilebilir mi ?
İdrar kaçırmayı tedavi etmek bu hastalığı oluşturan nedene bağlıdır. Özel bir terapi bir çok problemi atlatmaya yardımcı olacaktır. Hayvanınızda oluşabilecek diğer hastalıklarda idrar kaçırma hastalığına neden olabilir, üriner sistem enfeksiyonları, anatomik anormallikler, ektopik üreter operasyonlar ve çeşitli ilaç yardımı tedavi edilebilir.

En sık görülen idrar kaçırma problemi (USMI) çeşitli ilaçlar yardımı ile üreter kaslarının sıkılaştırılması ve esneklik kazanması sağlanabilir. Phenylpropanolamine ve diethylstilboestrol gibi ilaçlar bu hastalığın önüne geçilmesi için yardımcı olur fakat minimum etkili dozun bulunması da önemlidir.

Köpeğim daha iyi olacak mı ?
Eğer köpeğiniz en sık görülen idrar kaçırma problemi (USMI) ise size verilen ilaçların hayatı boyunca kullanılması ile kontrol sağlanır. Bunun dışında anatomik değişimler cerrahi yol tercih edilerek tedavi edilebilir