Telefon Numaramız: (216) 456 36 06

Yeni Şehir Mahallesi Barajyolu Caddesi Mevlana Sokak No:22 Ataşehir Haritada Göster

Köpekler Hakkında > Köpekle Seyahat

- Köpekle Seyahat:

Köpekler aileleri ile birlikte olmayı çok severler onunla birlikte sokak gezilerinizin yanı sıra araba yolculuklarındanda büyük keyif alırlar. Arabanızın kapısını açık gördüğünde içeriye atlayıcağını görebilirsiniz.Eğer köpeğinizle tatile gitmeye karar verdiğinizde bir dizi plan yapmanıza gerek vardır. 

Yolculuğa hazırlanmak için neye ihtiyacımız var ?
Yeterli önlemleri aldığınızda hem köpeğiniz hem de sizin için yolculuk daha rahat geçecektir.Yolculuğa çıkmadan önce köpeğinizin tasmasında İsimlik (adı, telefon bilgileri, adres bilgileri) olması önemlidir. Mikroçip çok işe yarar çünkü köpekten çıkmayan bir isimliktir. Eğer yolculuğunuz çok uzun geçecekse veterinerinize gerekli sağlık kontrolleriniz yaptırmalısınız. Eğer köpeğinizin durumu yolculuk için yeterli değilse onun konaklamasını sağlayacak pet pansiyon, çiftlik pansiyon ya da arkadaşlarınıza emanet etmelisiniz.

Yolda mola vermek gerekli mi ?
Yanınıza temiz ve bolca su almalısınız, eğer yolculuğunuz sıcak bir havada gerçekleşiyorsa bolca mola verip su ve egzersiz ihtiyacını karşılamalısınız. Eğer yolculuk sırasında bir duraklama yaşarsanız köpeğinizi arabada bırakırken dikkatli olmasınız hava ve sıcaklığı kontrol etmelisiniz. Bu gibi durumlarda güneş altındaki bir arabanın fırın gibi olacağını bilmelisiniz. Bazı köpekler ilk seyahatlerinde biraz sinirli olabilir. Bazı köpekler yolculuk sırasında kusma olayları yaşayabilir, eğer köpeğinizin daha önce yolculuklarda kusma problemi yaşamışsa veterinerinize danışarak yolculuklarda kullanan bulantı önleyicilerden kullanabilirsiniz.

Seyahat sırasında köpeğin nerede oturması gerekir ?
Araba yolculuğu;

Köpeğiniz arka koltuklarda seyahat etmelidir. İdeal bir taşıma kabını arka koltuğa sabitlemeniz hem petiniz hem de sizin için daha güvenilir ve konforlu olacaktır. Büyük köpeklerde arka koltuk emniyet kemerine bağlanan tasmalar yardımı ile güvenilir bir yolculuk yapabilirsiniz. Seyahat sırasında arka kapıları kilitlemelisiniz. Cam açılacaksa petinizin kafası camdan dışarı çıkaramayacak kadar açılmalı.

Uçak yolculuğunda neler yapmalıyım ?
Uçak yolculuğu;

Uçak yolculuklarında ilk yapmanız gereken şey hangi uçak firması ile uçacaksanız irtibata geçip köpeğinizin kilosu, ırkı, sağlık karnesi hakkında bilgi verip gerekli önlemleri almasınız. Ülkemizdeki havayolları 5kg ağırlığındaki köpekleri yolcularla birlikte seyahat edebilir. 5kg aşan köpekler uçağın kargo bölümünde bulunan kısımlarda seyahat ederler. Her iki durumda da taşıma çantasına ihtiyaç duyulur. Köpeğinizin kronik olarak yaşadığı bir hastalık varsa veterinerinizle görüşerek yolculuğu planlayabilirsiniz.

Köpeklerin yolculuk sırasında uyutulması gerekir mi ?
Eğer köpeğiniz yolculuk sırasında agresifleşiyor ise veterinerinizle konuşarak sedasyon (uyku hali) yapılıp rahat bir yolculuk geçirmesini sağlayabilirsiniz. Veterinerinizle konuşarak bu tip uyutucu ilaçlar verebilirsiniz lakin unutulmamalıdır ki bu tip ilaçları beklenmedik yan etkileri olabilir. Uçak yolculuklarında köpeklerin uyutulması önerilmez çünkü uçaktaki ani hareketler uyuşuk bir vücutta ciddi yaralanmalarına neden olabilir.

Köpeğim seyahat sırasında hasta olur mu ?
Birçok insan seyahat etmeyi severken, köpeği ile birlikte olan insanlar için aynı şey söylenemez. Seyahate bağlı hastalık her 6 köpekten 1'inde gözükür. Tipik olarak kusma, bulantı, huzursuzluk, titreme semptomları görülür. Ancak bu gibi şikayetleri veterinerinizle görüşerek rahatlıkla atlatabilirsiniz.