Telefon Numaramız: (216) 456 36 06

Yeni Şehir Mahallesi Barajyolu Caddesi Mevlana Sokak No:22 Ataşehir Haritada Göster

Köpekler Hakkında > Nörolojik Hastalıklar

- Nörolojik Hastalıklar:

Köpekler bir dizi nörolojik bozukluktan etkilenebilir. Nörolojik bozukluklar beyinin ve vücudu saran sinirlerin etkilenmesi olayıdır. Hastalıklar hafiften (bacağın zayıf kalması) karmaşık (ayağa kalkamamak) doğru gelişebilir.
Veterinerinizin muayenesi ile problemin yerini saptayabilirsiniz. Eğer köpeğiniz yürümekte zorlanıyorsa bu sinirsel bir problemden dolayı olabilir (disk kayması gibi) ya da beyin kökenli olabilir. Sinirsel bir hastalığı veterinerizin dikkatli bir muayenesi ve seçeceği tedavi ile halledebilirsiniz.


Nöromüsküler sistem ne demektir ?
Sinir sistemi merkezi sinir sistemi (beyin, omurilik) ve periferal sinir sisteminden (kasların hareketlerini sağlayan sinirler) oluşur. Nöromüsküler sistem, spinal kanaldan gelip kas ve uzuvların hareketlerini yapmasını sağlarlar.

Nöromüsküler sistem ne yapar ?
Nöromüsküler sistem istemli hareketlerin yapılmasını sağlar örneğin (koşmak, oturmak, yürümek, çiğnemek). Bazı kaslar bir periferal sinir tarafından kontrol edilir.

Sinirsel iletişim nasıl olur ?
Mesajı alan sinir hücresi elektriksel bir akım ile mesajı sinir boyunca iletilir. Sinirin kasla sonlandığı nokta (nörömusküler kavşak) gelen akım kasın hareketlenmesini sağlar.

Sinir hücrelerinin arasında bir boşluk vardır, elektrik akımının bu boşluktan geçebilmesi için çeşitli kimyasallar vasıtası ile köprüler kurarlar (Asetilkolin köprüsü gibi). Bu sayede sinir hücreleri arası iletim sağlanmış olur.

Ne zaman sinir hücreleri arasındaki iletişim bozulur, mesajı alan sinir hücreleri kaslara mesajı iletemez! Bu duruma nöromüsküler rahatsızlıklar denir. Sinir hücrelerinin birbirleri arasında elektriksel geçirgenliğinin azaldığı durumlara nöropati denir. Sinir ile kas arasındaki boşlukta köprü görevi sağlayan kimyasal maddelerinin azaldığı durumlara nöromüsküler kavşak hastalıkları (junctionopathy) ya da yetersiz kas kasılması myopati hastalığı denir.

Nöromüsküler belirtiler nelerdir ?
Nöromüsküler bozukluğu olan kedi köpeklerde değişik derecelerde kas kaybı ve kas güçsüzlüğü vardır. Bu problem ayaklarda ise ayakta fazla kalamazlar, egzersizleri normal bir köpekte olduğu gibi uzun sürmez. Hafif olgularda geçici kas zayıflıkları yaşanabilir ve bu durum aşırı egzersiz ile tetiklenebilir.

Bu zayıflık dört ayakta olabileceği gibi sadece arka ayaklarda da olabilir. Kas zayıflığı olan hayvanlar sıklıkla egzersize başlarken kısa adımlar atarlar, kasılan kaslarının etkisiyle kasıntılı bir yürüyüş gösterirler. Egzersize devam ettiklerinde kramplar gelişebilir. Birçok nöromüsküler rahatsızlıklar felç ile sonuçlanabilir.

Bu bozukluklar vücudun diğer kaslarını da etkileyecektir. Yemek borusu kassal bir organ olduğundan bu tür nörömusküler rahatsızlıklardan etkilenir.Bu türlü bozuklukları olan köpeklerde gıdalar alındıktan sonra kusabilirler.

Hangi hastalıklar nöromüsküler sistemi etkiler ?
Birçok hastalık nöromüsküler rahatsızlıkları tetikler. Bu iki şekilde olur direk olarak sinirler etkilenir (periferal sinirler, nöromüsküler kavşak bozuklukları), ya da endirekt olarak vücudun herhangi bir bölgesindeki bozukluktan dolayı etkilenebilir. Belli hormonal rahatsızlıklar (Tiroid bezi, Diyabet hastalığı gibi), bazı kanser türleri, böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları, akciğer hastalıkları nöromüsküler sistemi endirekt olarak etkiler.

Hastalıkların bazıları nöromüsküler sistemi direkt olarak etkiler (Toksoplazmosis, Neosporosis, Botulism, Tetanoz gibi). İmmun hastalıklar kaslarda enflamasyona neden olur (Myositis), sinir hücrelerinde enflamasyon ve kas hücrelerinde reseptör kaybı (Myastenia Gravis), toksik hastalıklar, doğmasal hastalıklar da nöromüsküler sistemi etkileyebilir.

Nöromüsküler bozukluklar tedavi edilebilir mi ?
Nöromüsküler bozukluklarda asıl etkeni bulmak tedavinin amacıdır. Kanser, kalıtımsal nöropati, kalıtımsal myopati gibi nöromüsküler rahatsızlıklar gidişatı kötüdür. Diğer rahatsızlıklarda (myositis, myasthenia gravis, distal denervating disease, tiroid rahatsızlıkları ve polyradiculo neuritisin birçok formu) başarı ile tedavi edilebilir. Bu tür rahatsızlıklarda sabır çok önemlidir tedaviden haftalar sonra iyileşme görülmeyebilir ve hazırlıklı olunmalıdır.